לרדת אל  בין הגבהים 5

לחזור אל דרך הרפואה האדומה
קארל גוסטב יונג ושמאניזם

בדיאלוג על זמני 

ריטריט בשילוב דמיון פעיל בגישה יונגיאנית 
מסע פנימי ומפגש עם האלכימיה שבדמיון-הפעיל 
בשילוב תנועה אותנטית, הגות, כתיבה וצבע

 
מנחה: מילי שטוקפיש

" רוח גדולה הנני עומדת כאן לפניך
ומודה
כי אל בין חמוקיי נוצותיך אני באה
מגישה לך את בהירות
מחשבתי
את גופי
רוחי
ומרחבי האין-סופי שבי


אני קוראת לארבעת הכיוונים ורוחם לבוא בי,
הנני.
הנני רוחה של האש במזרח
של האדמה מדרום,
רוח פיכפוכם של מי-המערב
וסוד רוחו של הצפון
הנני, כי אל בין חמוקיך אני שבה."

 

רקע

בימים של כאוס אנחנו זקוקים לאדמה טובה שתוביל ותזין אותנו מחדש ונקראים לחבור למקורות הרפואה והבינה העל-זמניים הטבועים בהווייתנו. אלו הם אוצרות הטבע החבויים בנו ולעיתים הם מגיחים אל התודעה באמצעות דימויים, חלומות וחזיונות. יונג הוריש לנו מפה איך לגשת אל  הדימויים האלה, לגלם אותם ולתת להם להוביל אותנו למפגש עם עולמינו הפנימי, נטיותיו וצרכיו ובכך לפרום ולהיטיב את הצפוף, המכביד והכאוטי שבחיינו.

ההתמסרות לתהליך והמפגש עם הדימויים תוך כדי תהליך 'הדמיון הפעיל' דומים במשהו לתהליכי ריפוי שאמאניים קדומים. יונג הרבה לחקור את התרבויות העתיקות ומצא בתוכו קשר ולא פעם אף הזדהות עם הוויית השמאן, המרפא הפצוע ולא אחת הפוצע.  כתביו יכולים לשפוך אור ואולי אפילו ולהשמיש במעט תהליכים שמאניים עתיקים תוך התוודעות אל צופן הריפוי העל-זמני המונח בתחתית הווייתנו.

החבירה אל 'דרך הרפואה האדומה' תעמוד במרכזו של הריטריט שלנו הפעם. ותהווה מקור השראה למפגש ודיאלוג בין מעגל החיים היונגיאני לגלגל הרפואה השמאני.


מסגרת העבודה

סדנה של עבודה אישית בקבוצה במתכונת של ריטריט בן שלושה ימים ושני לילות בתאריכים  18-20 במרץ 2021, מחמישי בבוקר עד שבת בערב בקיבוץ כפר רופין בבקעת הירדן.

תהליך ותוכן

העבודה הפעם שוזרת פרקטיקה ולמידת היסודות של 'דרך הרפואה האדומה', תנועה רכה, יצירה בחומר, תנועה אותנטית, הגות, למידה, כתיבה ושיתוף.
תהליכי התנועה והיצירה הם צורות שונות של תרגול הרתומות לתהליכי הדמיון הפעיל שהינו מושג יונגיאני המתייחס למפגש עומק עם עצמנו במקומות שבהם הרציונל והקוגניציה לא עומדים לרשותנו עם פתרונות. המגע העמוק והשהייה עם שכבות נפשיות נסתרות  שאינן נגישות בשגרת היומיום מאפשרים כבוד והקשבה עמוקה לחלקים הפצועים בנפשנו. שהייה רגישת-הוויה זו היא בסיס לחיים אותנטים שבהם יש פחות פיצולים בגוף ובנפש וחווית החיים מלאה, פתוחה וכנה.

קצת על גישות העבודה

דמיון פעיל בשילוב ההבעה באומנויות – הדמיון הפעיל הוא תרגול בהוויה המזמינה מפגש עם דימויים מהעולמות התת מודעים המאפשרים הימצאות במרחב הביניים, שמתוכו ובתוכו מגיחה המיתופואטיקה אל המודעות; הפואטיקה של נרטיב חיינו או אולי נכון יותר המיתוס שלאורו חיינו מתפתחים.
המפגש עם הדימויים וגילומם בצורות, צבעים ואיכויות פלסטיות מאפשר נגישות ושיח עם חלקים מוצלים בתוכנו. היציאה אל האור של חומרים ציליים מאפשרת קבלה, הכלה וחמלה לאותם חומרים דחויים ובכך תורמת לשלום ולסדר הפנימי להתאחות.

 

'דרך הרפואה האדומה'- נגזרה מתוך פרקטיקות גלגל הרפואה של שבטי הצ'רוקי, הלאקוטה והאוג'יבוו תוך התבוננות השוואתית-משלימה עם הגישה היונגיאנית.


תנועה אותנטית היא תרגול מדיטטיבי בתנועה שפותח בהשראת תהליכי דמיון פעיל של קארל יונג כדרך לחשוף ולעבד חומרים נפשיים לא מודעים האצורים ברווח שבין הגוף לנפש. בתרגול תנועה אותנטית יש הזמנה לוותר על "לעשות" ובמקום - "לתת לזה לקרות" - לאפשר לתנועה הנפשית הפנימית להתגלם בגוף באופן ספונטני. תרגול תנועה אותנטית מאפשר מפגש רענן, אינטימי וייחודי עם עצמנו ועם האחר.

קהל היעד

בני ובנות אדם המעוניינים:

  1. להכיר מקרוב את הגישה היונגיאנית לעבודה עצמית עם חומרים אישיים.

  2.  לפגוש אחרת עוד חלקים בעצמם.

  3. להעמיק את יכולותיהם לפרום קשיים אישיים בחייהם.

מספר משתתפים עד 20 


איך יראה היום שלנו

  • נתחיל את היום בתרגול מדיטציה ותנועה רכה, זמן לתיעוד החלימה

  • נמשיך לשני סשנים עיקריים בין ארוחת הבוקר לצהריים ובין הצהריים לערב

  • בערב ניפגש לשיחה, הרהור ולימוד משותף

  • נאפשר זמנים למנוחה, הליכה בטבע, בהייה בכוכבים ורפלקציה

 

וקצת עליי:

מילי שטוקפיש - פסיכותרפיסטית בגישה יונגיאנית, מייסדת ומנהלת המרכז הישראלי להנחיה אינטגרטיבית בקבוצות המציע בית לאנשים המבקשים לעצמם מקום בטוח לחיפוש, תהיה, הכשרה וגילום להיותם האישי והמקצועי השלם. מילי לומדת, חיה, מטפלת ומתרגלת את גישת האנליזה היונגיאנית עם פרטים ובקבוצות. עוסקת בחקירה והנחלת הזיקה בין תהליכים יצירתיים ותהליכים טרנספורמטיביים.

עלויות

העלות כוללת לינה של 2 לילות, השתתפות ל-3 ימים וכלכלה מליאה לכל ימי הריטריט:

לאדם בחדר זוגי-  2400 ₪
לאדם בחדר יחיד- 2800 ₪


תנאי התשלום
שני תשלומים שווים עד ה-10 באפריל,
ניתן לשלם באפליקציית bit, paybox לטלפון של מילי: 050-5621283
או בהעברה בנקאית:
לבנק מזרחי סניף 561 לחשבון 101038 על שם מילי שטוקפיש. בכל אמצעי התשלום בשורת הפירוט אנא כתבו תשלום עבור ריטריט 21

 

החזרים בגין ביטולים:

במידה ונאלץ לבטל את הריטריט עקב סגר קורונה יוחזר התשלום במלואו.
לביטולים נוספים:
החזר מלא עד שבועיים לפני הריטריט
לאחר מכן על בסיס מילוי מקום.

לפרטים נוספים ניתן לפנות ליעל 054-4424104 ומילי 050-5621283

או להשאיר פרטים:

המרכז הישראלי להנחיה אינטגרטיבית, המכללה האקדמית בוינגייט | מילי: 050-5621283 | יעל: 054-4424104 | info@icgroups.co.il